Az amerikai futball
Az amerikai futball – amelyet az Egyeslt llamokban egyszeren csak futballnak (football) neveznek – egy rendkvl kemny, sokszor durvnak ltsz jtk, amely felvonultatja a sport sszes szpsgt: gyors futsok, agresszivits, taktikai fegyelem, nyers er, pontos dobsok, tkzsek. Mindezek egyetlen clt szolglnak: eljuttatni a labdt az ellenfl clterletre (end zone).
Taln nincs is ms olyan sportg, amely akkora fizikai ignybevtelt kvetelne a jtkosoktl, mint a futball. Elg belegondolni abba, hogy egy-egy profi mrkzsen tlagosan 130 kils risok feszlnek egymsnak, s igyekeznek minl elbb fldbe dnglni azt, akinl a labda van.
Az amerikai s az eurpai foci nem sok hasonlsgot mutat, de termszetesen azrt akadnak tfedsek. Mindkt sportg gykerei Angliba nylnak vissza, hisz az amerikai futball tulajdonkppen a britek egyik kedvenc jtkbl, a rgbibl (rugby) szrmaztathat (egybknt nagyon sokan ma is keverik a kt vllfajt, s kvetkezetesen „lergbizik” az USA-beli tojslabdzst, amely Kanadn keresztl hdtotta meg szak-Amerikt). Az Egyeslt llamokban a futball mellett mg hrom nagy npszersgnek rvend, gynevezett major sportg van: a baseball, a kosrlabda s a jgkorong (ezek mellett azrt nagyon kedvelt az eurpai foci is (soccer), de azt fknt a gyengbbik nem tagjai jtsszk nluk. Az 1990-es vekben a futball fokozatosan elre trt a npszersgi listn, s ma mr nyugodt szvvel kijelenthet, hogy a legkedveltebb major sportgg vlt. Ebbl a popularitsbl addik, hogy nagyon sokfle szinten zik ezt a sportot, s tbbfajta varicija is kialakult:
- Profi bajnoksg (NFL – National Football League): 32 csapatos a liga, melynek dntje, vagyis a Super Bowl a vilg legnzettebb sportesemnye vrl-vre.
- Egyetemi bajnoksg (NCAA – National Collegiate Athletic Association). A legnpszerbb egyetemi csapatok mrkzsein teljesen megszokott a telthz s a szzezret is elr nzszm.
- Kzpiskolai bajnoksgok. Vasrnap (s htfn este) az NFL-re, szombaton az egyetemi meccsekre figyel mindenki, a pntek pedig a high school futball a tengerentlon. Mr ezen a szinten beindul a sport olajozottan mkd gpezete, hisz megfigyelk tmege jrja az orszgot tehetsgek utn kutatva, hogy bellk minl tbbet a sajt egyetemkre csbtsanak.
- Ni futball
- Arena futball: kisplys vltozat (50 yard-os plya, 8 yard-os end zone-nal), amelyet pldul egy kosrlabda csarnokban is le lehet bonyoltani.
- 8 vagy 6 emberes futball: kisebb teleplseken jtsszk.
- Amatr s ifjsgi futball
- Flag futball: a srlsek elkerlse miatt talltk ki. A szablyok hasonlak, mint a hagyomnyos vltozatban, a szerels (tackle) azonban nem fldre vitellel trtnik, hanem a labdt birtokl jtkos testre rgztett zszlt (flag) kell letpnie a vdekez embernek.
- Touch futball: ez is egy light-os verzi, melynek szablyai szerint egy vagy kt kzzel trtn rintssel valsthat meg a tackle.
Jtsszk brmilyen szinten is, a futball hatalmas tmegeket kpes megmozgatni, s lehet, hogy az avatatlan szem szmra elsre nagyon bonyolultnak tnik, de itt is ugyanaz a cl, mint brmely ms sportgban: tbb pontot szerezni az ellenflnl.
A jtktr: Az amerikai futballt egy labdarg plya mret jtktren jtsszk. A plya hossza 120 yard (110 mter), szlessge 53 1/3 yard (49 mter). A plya hosszanti hatrvonalt az eurpai focinl megszokott mdon oldalvonalnak (sideline), a keresztirny hatrt pedig alapvonalnak (end line) nevezzk. A jtk a plya kzps 100 yardjn zajlik, kt vgn egy-egy 10 yard hosszsg clterlet (vgzna vagy end zone) tallhat. A jtkteret 5 yardonknt egyenes vonalak keresztezik, s minden yardot gynevezett hashmarks jell, ami a labda pontos elhelyezshez szksges. A flplyt jelz vonal s az end zone hatrt jell vonal (goal line) kztti tvolsg 10 yardonkt szmozva van. A kt end line kzepn egy-egy fordtott villra emlkeztet kapu van fellltva (rgen a kapuk a goal line kzepn helyezkedtek el, de ksbb htra vittk ket az alapvonalra, mert a jtkosok sokszor nekitkztek, amikor befutottak a clterletre).
A jtkosok: A futballt kt 11 fbl ll csapat jtssza. Minden csapat hrom egysgbl ll: tmadk (offense), vdk (defense), specilis csapatrsz (special team). Az egyes csapatrszeken bell minden jtkosnak megvan a maga specilis feladata (link a posztokra). A jtk jellegbl s a rengeteg srlsbl addan az egyttesek sok jtkost kell hogy foglalkoztassanak (az NFL-ben egy csapat jtkoskerete 53 fbl ll). A roster mrete mellett a csapatot irnyt edzi stb ltszma sem csekly, mivel minden csapatrsznek, s azon bell az egyes pozciknak a munkjrt is kln szakember felel (pl.: offenzv koordintor, defenzv koordintor, quarterback edz, linebacker edz … stb), akik a vezetedz (head coach) koordinlsa alatt teszik a dolgukat.
A jtk clja: A jtk clja termszetesen a gyzelem, amit gy tud kivvni az egyik kzd fl, ha tbb pontot szerez a msiknl. Pontszerzshez a labdt az ellenfl vgznjba kell juttatni, vagy a kapuvasak kz kell rgni, amelynek elrshez minl beljebb kell nyomulni az ellenfl terletre. Az amerikai futball teht a terletszerzs jtka, ennek megfelelen a szablytalansgokrt sem srga vagy piros lapokkal, hanem terletvesztssel kell bnhdnie a vtkes alakulatnak (link a bntetsekre).
A pontszerzsi lehetsgek az albbiak: Touchdown (TD) (6 pt.): Akkor kvetkezik be, ha valaki a jtkosok kzl az ellenfl clterletre (End Zone) viszi be a labdt, vagy az irnyt a clterleten ll trsnak dobja a labdt, aki mindkt lbval rinti a fldet, az elkapott labdval a kezben. TD-t elrhet a vd s a tmadcsapat is. A vd labdaszerzs utn kzvetlenl, a tmad pedig egy akcisorozat vgn (lehet passz, vagy futs eredmnye is). Field Goal (FG) (3 pt): Ezt csak a tmad csapat specilis egysge (Special Team) szerezhet. Akkor kerl r sor, ha a tmad csapat hrom ksrletbl nem tesz meg 10 yardot s negyedikre a kapura lvst vlasztjk. Akkor sikeres, ha az U alak kapu szrai kzt megy be az U keresztszra fltt. Safety (2 pt.): A vdcsapat akkor ri el, ha a tmadegysg labds embert annak sajt clterletn szerelik. Ez radsul a tmadsi jog tadsval (Kick off) is jr. Ez elg ritkn trtnik. Extra point (2 pt): gynevezett kt pontos ksrlet (Two Point Attempt), TD utn van r lehetsg. A kt pontrt t kell vinni jra a labdt a glvonalon, a 2 yardos vonalrl indulva, 1 ksrletbl, hasonlan a Touchdown-hoz. Extra point (1 pt): Szintn TD utn van lehetsg. Ez az ltalnos vlaszts. Egy 20 yardos FG ksrlet a kapuval szemben
A jtkid: A mrkzsek ngy, egyenknt 15 perces negyedbl llnak. A msodik negyed utn flid kvetkezik. A mrkzsek termszetesen nemcsak msfl rig tartanak, hisz jtk kzben tbbszr is meglltjk az rt (pl.: tmadscsere, szablytalansg, labdval trtn plyaelhagys esetn), s nem szabad megfeledkezni az edzk ltal kezdemnyezhet idkrsrl (timeout, flidnknt hrom) illetve a bri tlet fellvizsglatnak lehetsgrl (challenge, flidnknt kett) sem. Ha a jtkid vgn az eredmny dntetlen, akkor hosszabbts (overtime) kvetkezik, amelynek hossza szintn 15 perc. Ha ez id alatt az egyik csapat pontot szerez, akkor vge a mrkzsnek, vagyis a hirtelen hall szablya van rvnyben. Az alapszakaszban hosszabbts utni dntetlen esetn is vge az sszecsapsnak, rjtszs esetn azonban jabb overtime period kvetkezik.
A jtk menete: A mrkzs mindkt flideje kezdrgssal (kickoff) indul (ilyenkor mindkt kzd fl rszrl az n. specilis csapatrsz van a plyn). A rg jtkos sajt trfelnek 30 yardos vonalrl lvi el a fldre lltott labdt, igyekezve azt mlyen az ellenfl trfelre juttatni. Ha a labda az end zone-ban esik le vagy elhagyja azt, akkor a fogad (returner) csapat 20 yardos vonaltl indulhat a tmads (touchback). Ha a rgs oldalirnyban hagyja el a jtkteret mieltt brki hozzrne, akkor sajt 40 yardos vonalrl tmadhat a labdt fogad alakulat (teht szinte flplynyi terletet kapnak ajndkba, slyosan bntetve a rgst rosszul elvgz jtkos csapatt). Specilis eset az n. onside kick, amikor kicsit rg a kicker, hogy lehetleg az csapata kaparinthassa meg jra a tmads jogt. Ez elg kockzatos megolds, hisz ha mgis az ellenfl szerzi meg a brtojst, akkor sokkal kedvezbb helyrl (field position) indthatja az akcijt (2003-ban az onside kick-ek 19.5%-a volt csak sikeres!). Ha egy jl elvgzett kickoff-ot kveten nem lesz touchback, akkor a fogad csapat visszahord embere (kick returner) megprbl a lehet legtovbb visszafutni a labdval, gy hozva kedvez tmadsi pozciba csapatt. Miutn szereltk, a specilis csapatok elhagyjk a plyt, tadva helyket egyik oldalrl a tmad, msik oldalrl pedig a vdekez csapatnak (az is elfordulhat, hogy a kick returner egszen az ellenfl clterletig jut, ilyenkor kickoff return touchdown trtnik). A plyra lp tmad csapatnak a clja a pontszerzs (touchdown vagy field goal), amiben az ellenfl vdekez alakulata termszetesen igyekszik ket megakadlyozni. A tmadknak ngy lehetsgk (down) van legalbb 10 yardot elre haladni. Ha ez sikerl, akkor ismt megkapjk az els ksrlet jogt (first down), s megint ngyszer prblkozhatnak a minimum 10 yardos elrehaladssal (1st&10). gy juthatnak egyre kzelebb az htott pontszerzshez. Egy adott ksrleten bell alkalmazott jtkvaricit play-nek nevezzk. Az edzk ltal fradsgos munkval kidolgozott, klnbz tmadsi illetve vdekezsi varicikat tartalmaz lerst playbooknak nevezzk (offenzv ill. defenzv playbook).
A tmadk ktfle mdon haladhatnak elre: Futs (rushing play): az irnyt nem passzol, hanem valamelyik fut kezbe adja a labdt (handoff), s a fldn prbl meg terletet nyerni. Passzols (passing play): ebben az esetben az irnyt rvid (screen pass) vagy hosszabb passzal prbl terletet nyerni (sikeres passz–completed, sikertelen passz-incomplete).
A play gy indul, hogy a tmads kezdhelyt jell vonalra (line of scrimmage) felsorakoz tmad fal kzepn lv center feladja a labdt az irnytnak (snap), a vgt pedig a kvetkezk jelenthetik:
- a labdt birtokl tmad jtkost a vd(k) a fldre dnti(k), vagyis szereli(k) (tackle)
- a labdt birtokl tmad jtkos kifut a plyrl
- a labdt birtokl tmad jtkos az end zoneba fut, vagy itt llva elkapja s birtokolja a labdt (mindkt esetben touchdown)
- az irnytt labdval a kezben fldre viszik a line of scrimmage mgtt (sack)
- az irnyt kidobja a labdt a plyrl
- az elkap jtkos fel dobott labda a fldre kerl, mieltt azt brki birtokba vehetn (pl.: az elkap elejti, a vdk belenylnak, az irnyt dobja rosszul - ez mind incomplete pass)
- (a labdavesztssel zrul playekkel az albbiakban foglalkozunk)
A tmad csapat ltal vgzett elrehaladst, vagyis a playek egymsutnjt tmads sorozatnak (drive) nevezzk.
A mrkzs sorn termszetesen folyamatosan vltjk egymst a klnbz csapatrszek, hisz mindkt fl tmad, vdekezik, s a specilis csapatokra is tbbszr szksg van.
Tmadscsere a kvetkez esetekben trtnik:
- a tmad csapat pontot szerez (TD vagy FG). Az extra pont (1 vagy 2 pontos) rtkestse utn a pontot szerz csapat kickoff-ot vgez el, a fentiekben mr rszletezett mdon (teht ilyenkor ismt a specilis csapatok lpnek plyra, majd a visszahords utn kvetkeznek a tmadk s a vdk, csak pp fordtott szereposztsban).
- a tmad csapat negyedik ksrletre sem tudja megcsinlni a legalbb 10 yardos elrehaladst (nem tud first downt szerezni). Ilyenkor a legutols play befejezsnek helyrl tmadhat az ellenfl.
- sikertelen harmadik ksrlet utn a tmad csapat gy dnt, hogy negyedikre inkbb elrgja a labdt (punt, kzbl rgs), a lehet legmesszebbre szortva ellenfelt a vgzntl (puntols esetn is a specilis csapatokon a sor, a visszahord jtkost punt returnernek hvjuk, aki szintn rhet el TD-t visszafutsbl – punt return TD).
- a vdjtkos elcspi az irnyt tadst (interception). Ebben az esetben a vd megprbl visszafutni a leflelt labdval, hisz csapata onnan tmadhat majd, ahol t meglltjk (ha nem sikerl meglltani akkor interception return touchdownt r el)
- a tmad jtkos elejti a labdt (fumble), amit a vdk szereznek meg (fumble lost). Az interception-hz hasonlan ekkor is megprblhat a vd visszafutni a megszerzett labdval (ha elr az end zone-ba, akkor fumble return touchdownt szerez), jobb meznypozcihoz (field position) segtve sajt tmadit.
- a tmad csapat elhibzza meznygl ksrlett. Ilyenkor az ellenfl a rgs helyrl kezdheti meg tmadst.
- a labdt birtokl tmadjtkost a sajt vgznjn bell szerelik (safety)
|